Stephen King – Lśnienie

Klasyczna pozycja, której według mnie nie sposób uważnie przeczytać w parę godzin. Zaczynamy jak zwykle od dość rozbudowanego wstępu, z wnikliwie opisanym kontekstem. Następnie historia zaczyna nas stopniowo, z początku niepostrzeżenie podgryzać, aby na kolejnych kartach pożreć nas w całości, cmokając zawzięcie podczas wysysania nam szpiku z kostek.

Gdyby ktoś mi zadał pytanie, co uzyskamy poprzez umieszczenie rodziny w klinicznych warunkach odseparowania od reszty świata, społeczeństwa, zależności itp – odpowiedziałbym, że to idealne środowisko dla prowadzenia psychoterapii. Generalnie mamy tutaj do czynienia z wnikliwą psychoanalizą głównego bohatera, człowieka z uśpionym nałogiem, niestabilnego emocjonalnie i wyczerpanego życiowo. W takich warunkach nawet najdurniejsza myśl potrafi urosnąć do rangi gigantycznego potwora, a wówczas bywa już za późno, aby się ocknąć.

Autor jak zwykle w specyficzny dla siebie, przerysowany i nacechowany wizualizacjami lęków, ale jednak bardzo trafny sposób funduje nam kolejne studium przypadku. Przypadku, który w tylu rodzinach jest powszechny – chociaż nie na tak ekstremalną skalę.

Nie będzie to moja ulubiona książka Kinga, ale nie znać jej to wielka strata. Gorąco polecam

Ocena końcowa:
4
  • Pomysł
  • Język
  • Akcja
  • Emocje