Wulf Dorn – Koszmarna cisza

Pierwszy raz, nie licząc klasyków trafiła mi się lektura niemieckiego pisarza. I jestem mile zaskoczony. Nie jest to może dzieło wybitne, ale zdecydowanie trzyma poziom. Fabuła jest spójna, a język – jak na Niemca przystało – dość oschły, ale to w niczym nie przeszkadza. Podczas czytania można odnieść wrażenie, że historia jest trochę naiwna, że kolejne wydarzenia trochę naciągane, a identyfikacja złego charakteru prosta. Ale zakończenie wszystko zmienia. Dochodzę również do wniosku, że na swój sposób książka jest nawet pouczająca.

Podobała mi się bardzo forma, jaką przyjął pan Dorn. Niby prosta, ale nie do końca wiadomo gdzie kończy się rzeczywistość, a gdzie zaczynają halucynacje i sny. I na ile te podprogowe informacje są realne a na ile nie. Pojawia się też drobny element paranormalny – ot tak dla smaku. Do tej książki pasuje zdanie: „Nic nie jest takim, jakim się wydaje”

Krótko mówiąc – „Koszmarna cisza” to skuteczny thriller psychologiczny, bez brutalności, za to z ciekawymi bohaterami i przyzwoicie trzymający w napięciu. Czyta się szybko i przyjemnie. Jestem pewny, że raczej wcześniej niż później wezmę do ręki drugą książkę autora.

Ocena końcowa:
4.1
  • Pomysł
  • Język
  • Akcja
  • Emocje