Julian Palacios – Syd Barrett i Pink Floyd. Mroczny świat

Książek o grupie Pink Floyd napisano już kilka. Temat jest o tyle niewyczerpany, że ich historię można śledzić i analizować z wielu punktów widzenia. Pink Floyd to niewątpliwie epokowy zespół, składający się z wybitnych osobistości i jeśli ktoś uważa, że grupę założyło kilka przypadkowych osób to bardzo mocno się myli.

Ponieważ ciekawią mnie losy różnych artystów i zespołów podane 'od kuchni', więc mogę przyglądnąć się tej książce mając w głowie zarówno inne wydawnictwa dotyczące Pink Floyd, jak i losy innych kapel, o których zdarzyło mi się czytać.

Poza wprowadzeniem do historii muzyki zupełnie nowej jakości brzmień, grupę Pink Floyd cechuje nieprawdopodobna, wybuchowa wręcz emocjonalność. Relacje, które powstały między członkami zespołu są doprawdy unikalne. Większość umiarkowanych fanów PF najbardziej kojarzy zapewne Rogera Watersa, geniusza muzyki, człowieka o bardzo skomplikowanym dzieciństwie, co bezpośrednio przełożyło się na jego zaborczy charakter, ale również na końcową formę wielu płyt nagranych przez zespół. Mało jednak kto wie, że zanim w zespole pojawił się jeden z najlepszych gitarzystów wszech czasów – David Gilmour, jego miejsce zajmował właśnie Syd Barret – równie genialny i twórczy co Waters, i to właśnie Sydowi zawdzięczamy powstanie grupy oraz jej wczesne brzmienie.

Syd Barrett to postać równie piękna co tragiczna. To człowiek zatopiony w większej ilości wizji, niż był w stanie przełożyć na muzykę i wyciągnąć na światło dzienne. Syd to człowiek, który swoją wrażliwością zawstydzał świat. Wrażliwość powoduje jednak mniejszą odporność na stres, więc Syd w końcu nie dał rady, uciekł w używki i w końcu został odsunięty od zespołu.

Bez względu na to, jak będziemy o tym człowieku mówić, geniusz, czy ćpun, Syd Barrett miał kluczowy wkład w kształt jednego z najważniejszych zespołów muzycznych nowej ery. Był współtwórcą czegoś wielkiego, samemu pozostając w tyle.

Warto tą książkę przeczytać – nawet jeśli nie jest się fanem Pink Floyd. Jest to bardzo pouczająca, wielowymiarowa historia. Zachęcam również, aby to wydawnictwo mieć na półce, gdyż zostało wydane bardzo ładnie i w twardej oprawie prezentuje się niebywale dostojnie.

Ocena końcowa:
4.7
  • Pomysł
  • Język
  • Emocje