Piotr Kulpa – Pan na Wisiołach. Trzeba to zabić.

Za mną trzecia i ostatnia część trylogii „Pan na Wisiołach”. Ta historia jest jedną z tych, którym człowiek nie może się oprzeć, a potem żałuje, że tak szybko się skończyła. Zupełnie nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego panuje powszechna opinia, że „Trzeba to zabić” jest najgorszą częścią trylogii. Moim zdaniem jest akurat najciekawsza.

Z perspektywy całości widać jak Autor buduje zarówno napięcie jak i z każdym tomem bardziej pozwala sobie na fantazjowanie. O ile „Mroczne siedlisko” jest przyjemną, lekko groźną historią z zabobonnym akcentem, o tyle ostatnia część jest prawdziwą feerią mrocznych i paranormalnych historii. W książce bardzo dużo się dzieje, dlatego podaruję sobie próbę podsumowania fabuły. Dzieje się dużo, w wielu miejscach, aby na końcu skumulować całą akcję w domku szeregowym w Bełchatowie. Trup ściele się gęsto, ale jak to u Kulpy: Rzeczy martwe żyją własnym życiem 🙂

Podczas czytania tej wspaniałej, moim zdaniem, historii nie potrafiłem oprzeć się wrażeniu, że ten cały, wielobarwny kalejdoskop wydarzeń i emocji już gdzieś mi się przytrafił. W końcu, już prawie kończąc książkę, dotarło do mnie skąd owe wrażenie. Podobną ekscytację czułem czytając „Wielkie sekretne widowisko” (Clive Barker). Panował tam podobny przepych wydarzeń i ich logika.

Warto również zauważyć, że cała trylogia nacechowana jest bardzo rzeczywistymi i zgrabnie przemyconymi do fabuły opisami relacji międzyludzkich. Autor, trochę jak King nie pier…oli się z tematem i wprost pisze o ciemnej stronie każdego z nas. Wszak każdy, nawet najbardziej ułożony człowiek ma coś na sumieniu, co ściga go przez resztę życia. I każdemu, jak ścieki z kanału, wypływają z głowy czasem myśli, których smrodu ciężko się pozbyć przez długie noce…

Jak dla mnie cała trylogia jest fenomenalnym dziełem i chylę czoła przed Autorem za talent, wyobraźnię, wrażliwość i ponadprzeciętny zmysł obserwacji.

Ocena końcowa:
4.6
  • Pomysł
  • Język
  • Akcja
  • Emocje