Aleksander Makowski – Bez sumienia

„Bez sumienia”, to kontynuacja fascynującej partii politycznych i dyplomatycznych szachów, rozpoczętej w pierwszym tomie trylogii szpiegowskiej Aleksandra Makowskiego, pod tytułem „Bez przebaczenia”. Książka traktuje o grupie bardzo mocno powiązanych ze sobą przyjaciół, reprezentujących często wrogie sobie agencje, zawiązującej porozumienie, mające na celu osobistą zemstę na rodzinie Van Vertów, która odpowiedzialna jest za śmierć dwójki agentów. Jak się okazuje równie potężna co bezwzględna rodzina, planuje również zamach na prezydenta Kennedy’ego, którego polityka okazuje się niespójna z ich wizją. Mimo, że rodzina rośnie w siłę, to jej poczynania zaczynają nie podobać się coraz większej ilości osób – również z ich bezpośredniego otoczenia.

Ta książka jest jeszcze lepsza od poprzedniej. O ile w „Bez przebaczenia” więcej jest strategii i taktyki, o tyle w tej części znajdziemy zdecydowanie więcej działań operacyjnych. Autor przedstawia interesującą wersję wydarzeń, mocno osadzonych w politycznych realiach okresu sprzed wojny w Wietnamie. Powieść jest z jednej strony napisana z wielkim rozmachem, z drugiej jednak akcja jest prowadzona w wysublimowany wręcz sposób. Pokazuje też, że wrogie obozy są w stanie w imię korzyści, zawiązywać porozumienia nawet wbrew swojej ideologii.

Autor, jako wieloletni oficer polskiego wywiadu opisuje skomplikowane mechanizmy sterowania losami świata. Wprowadza nas tym samym na salony wyższych sfer i najpotężniejszych ludzi świata. O ile wydarzenia są w większości fikcyjne, o tyle nie mam podstaw, aby nie wierzyć Autorowi co do zasady nadawania im biegu. Wszystko jest do tego stopnia realne, że spokojnie można by fabułę książki przyjąć jako alternatywny scenariusz dla tamtych czasów – a w konsekwencji również dla naszych.

Moim zdaniem to świetna historia, którą czyta się prawie jak reportaż z faktycznych wydarzeń. Trzeci tom trylogii został wydany dosłownie parę dni temu (18 maja 2016r.), a ja nie zamierzam kazać mu długo leżeć na półce. Jestem bardzo ciekawy jak potoczą się losy Dominika i jego wendety.

Gdyby ktoś był zainteresowany, to polecam przyglądnąć się od razu całej trylogii. Poniżej podaje linki:

 

Ocena końcowa:
4.5
  • Pomysł
  • Język
  • Akcja
  • Emocje