Miasteczko Darkmord – Shane Hegarty

To było świetne. Poważnie. Ta książka wpadła w moje ręce przypadkiem i pierwszy uśmiech pojawił się zaraz po rozpakowaniu przesyłki. Wydawnictwo bardzo się postarało. Książka jest wydana przepięknie. Posiada twardą oprawę, barwione brzegi kartek i dużo zdobień i ilustracji w środku. Myślę, że każdy nastolatek będzie miał prawdziwą przyjemność z obcowania z tą publikacją.

W mojej ocenie, historia prezentuje się równie dobrze, co jej graficzne otoczenie. Powieść opowiada o młodym chłopcu, który jest potomkiem rodziny Łowców Legend. Finn mieszka w ostatnim nawiedzanym przez Legendy (stwory ze skażonego świata) mieście Darkmord. Chłopak dorasta w cieniu ojca, legendarnego łowcy, który ma wielkie oczekiwania wobec swojego pierworodnego – szczególnie, że lada chwila ma nastąpić egzamin, po którym Finn stanie się prawdziwym Łowcą Legend. Kłopot w tym, że chłopak to kompletna fajtłapa…

W takich okolicznościach Legendy, wspierane przez zdrajcę z Darkmord, planują zmasowany atak na nasz świat. Finn jednak wykazuje się pomysłowością i całkiem sprawnie radzi sobie w tych ekstremalnych warunkach.

Oczywiście fabuła jest znacznie bardziej skomplikowana. Pod warstwą zbawiania świata, Autor serwuje nam klasyczne bolączki wieku młodzieńczego, relacje z rówieśnikami i rodziną, a także dylematy, które z perspektywy dorosłej osoby może i wydadzą się miałkie, ale dla nastolatka mogą być sprawą życia lub śmierci.

14849227240331210 jpg gallery.big iext47525056 1024x710 - Miasteczko Darkmord - Shane Hegarty

Bawiłem się przy tej książce fantastycznie. Podobała mi się dynamika i lekkość pióra Autora. Podobało mi się zwrócenie uwagi na to, aby traktować nasze dzieci z powagą i szacunkiem, gdyż nigdy nie wiadomo kiedy ich świeże i plastyczne umysły będą miały więcej racji, niż nasze dorosłe i skostniałe.

14849227240441211 jpg gallery.big iext47525057 1024x692 - Miasteczko Darkmord - Shane Hegarty

Szczerze polecam tą książkę młodym i starszym. Jest to idealna pozycja, aby odpocząć po trudniejszej lekturze lub pomóc dziecku odkryć fantastykę (i lekką grozę). Poza tym, książka świetnie prezentuje się na regale.

Jest jednak jeden minus tej historii. Książka kończy się w najbardziej emocjonującym momencie, a póki co nie ma polskiej kontynuacji…

Moja ocena
Ocena końcowa:
79%
79%
 • Pomysł - 85%
  85%
 • Język - 80%
  80%
 • Akcja - 70%
  70%
 • Emocje - 80%
  80%