Silos – Hugh C. Howey

Fantastyczna! I nie mam tu na myśli tylko gatunku. Mroczna, duszna i pełna zakłamania wizja przyszłości, w której powietrze pełne jest zabójczych trucizn,  a ludzie żyją w podziemnym silosie. Wyśmienicie stworzone miejsce akcji, w której obserwujemy dobrze wykreowanych bohaterów, zapewnia niezapomniane wrażenia czytelnicze.

Autor operuje cudownie klimatycznym i plastycznym językiem. Jeśli brakuje tlenu, dusisz się razem z bohaterami. Jeśli w silosie śmierdzi, czujesz smród. Wszystko jest tak sugestywnie przedstawione, że stałem się niewidzialnym – i na szczęście bezpiecznym – mieszkańcem Silosa. Obserwatorem brudnej gry politycznej, ludzkich dramatów, wzrostu napięć społecznych, budzenia się nadziei i przyjaźni w tak niesprzyjających warunkach.

O fabule nic więcej nie mogę napisać, bo nie chcę zdradzać nic więcej, ponad to co absolutnie konieczne do napisania tej opinii. Zainteresowanych zachęcam do przeczytania tej książki. Od razu spróbuję przekonać antyfantastów, bo o ile rdzeń historii stanowi nasza daleka przyszłość, o tyle w samym Silosie wszystko dzieje się tak, jak mogłoby w czasach współczesnych.

Silos idealnie trafił w mój gust. Jeśli szukam fantastyki, to dokładnie takiej, która mocno zaczepiona jest w współczesnych realiach funkcjonowania społeczeństwa. Stwory, kosmos i daleko idące wizje technologiczne niespecjalnie mnie porywają. Książka Howey’a wessała mnie pod ziemię od pierwszej strony i nie pozwoliła wyjść na zewnątrz, aż po sam koniec. Nie mogę się doczekać kolejnego tomu. Ten już leży i czeka, jednak mój kalendarz czytelniczy brutalnie nakazuje mu czekać na swoją kolej…

Genialna historia! Porywająca, świetnie wykreowana i bardzo realistycznie przedstawiona. Jak to dobrze, że mam ostatnio szczęście do rewelacyjnych książek 🙂 Polecam!

Moja ocena
Ocena końcowa:
84%
84%
 • Pomysł - 85%
  85%
 • Język - 85%
  85%
 • Akcja - 85%
  85%
 • Emocje - 80%
  80%
%d bloggers like this: