Opuszczone miasto – Ben Winters

Oto kolejna książka z gatunku preapo. Niezmiennie fascynują mnie takie historie, bo jak już zagłada się dopełni to człowiek staje przed faktem dokonanym i musi sobie radzić. Dla mnie, znacznie bardziej skomplikowane i interesujące są losy ludzi, którzy wiedzą, że 'dupnie’, ale mają jeszcze trochę czasu. W takim przypadku spektrum zachowań jest znacznie szersze.

„(…)każdy kolejny wybór determinuje następny, każdy krok naprzód sprawia, że umierają tysiące możliwych rzeczywistości.”

Opuszczone miasto to druga część przygód Henry’ego Palace. Henry to policjant, którego nie sposób nie lubić. Nie jest typowym gliną, jakiego wizerunek jest forsowany w większości kryminałów. Henry to miły facet. Henry to trochę melepeta, trochę niezdara, ale to też człowiek o wielkim sercu i niesamowicie sztywnym kręgosłupie moralnym. W sytuacji gdy do uderzenia asteroidy w ziemię pozostało już tylko 77 dni, taki bohater nadaje historii pożądany kontrast. Trzeba przyznać, że to fantastycznie wykreowana postać.

 

Zobacz też:  Ostatni policjant - Ben H. Winters

 

Ludzie kradną, popełniają zbrodnie, samobójstwa, ćpają na potęgę i robią wszystko, żeby jakoś wykorzystać te ostatnie dni. Wszystko, poza spełnianiem obowiązków, bo to przecież nie ma już sensu. Henry natomiast, niestrudzenie prowadzi śledztwo zaginięcia męża swojej siostry. Efekty dochodzenia okazują się z resztą dużo bardziej zaskakujące niż wskazuje na to nieśpieszny początek powieści.

„Nie można łamać danego komuś słowa tylko dlatego, że świat się kończy.”

Opuszczone miasto czyta się naprawdę dobrze i swobodnie. Nie jest to płytkie czytadło do pociągu, bo autor jednak w wielu miejscach składa do refleksji. Mnie się podobało, tak samo jak pierwsza część z resztą. Z niecierpliwością czekam na ponowne spotkanie z detektywem. Mam nadzieję, że nastąpi to niebawem.

 

Moja ocena
Ocena końcowa:
85%
85%
 • Pomysł - 90%
  90%
 • Język - 85%
  85%
 • Akcja - 80%
  80%
 • Emocje - 85%
  85%
%d bloggers like this: