Uniesienie – Stephen King

To, że King świetnie sobie radzi w krótszych formach literackich, wiadomo nie od wczoraj. A to, że tak wiele świetnych minipowieści napisał implikuje logiczny wniosek, że te grubaśne kobyły, które wychodzą spod jego ręki, swoją objętość zawdzięczają zamysłowi a nie przypadkowi. To każe mi jeszcze bardziej skupiać się na pozornie przegadanych fragmentach pełnowymiarowych powieści Kinga, bo można w nich znaleźć więcej ciekawych informacji, niż pozornie się wydaje. Uniesienie jest natomiast skondensowane i z pewnością motyw w którym bohater w sposób ciągły traci na wadze, a wszystko czego się dotknie jednocześnie przyjmuje masę równą zeru, można wykorzystać na tysiąc różnych sposobów, ale w przypadku tej noweli chyba nie o to chodziło.

W mojej ocenie Uniesienie jest historią społeczno-polityczną, mocno nakierowaną na krytykę nie tylko małych, lokalnych społeczności, ale na współczesne niezrozumienie pojęcia tolerancja. W czasach, gdy każdy środek masowego przekazu zasypuje nas słowami o tolerancji, walce z homofobią, o tym jak bardzo otwarci i empatyczni musimy być, aby świat w ogóle miał szanse przetrwać, wszystko co się dzieje poza oczami telewizorów, uszami stacji radiowych i mackami internetu, świadczy o tym, że ludzie działają zupełnie odwrotnie. To spostrzeżenie z kolei, kładzie mi na końcu języka myśl, że im bardziej media i osoby publiczne będą nas zmuszać do bycia tzw. tolerancyjnymi, tym większy opór społeczeństwa się odezwie. I od razu uprzedzę zarzut jakoby, wniosek z tego był taki, że należy medialnie nawoływać do nienawiści, bo to z automatu wywoła miłość do bliźniego. Nie, to co napisałem wyżej to tylko moje przemyślenia po lekturze Uniesienia. Tylko moje. A to moja strona, więc mogę sobie pisać co chcę 🙂

„życie jest tym, co z niego zrobimy, a akceptacja jest kluczem do wszystkich naszych problemów.”

Jeszcze się „czepnę” zakończenia. Było dobre moim zdaniem. Najlepsze jakie można było napisać. Jeśli ktoś ma jakiś alternatywny, lepszy pomysł, to niech wbije go w komentarz pod tym artykułem:)

Uniesienie jest dobre, krótkie, treściwie. Lektura na jeden wieczór, warta tych kilku chwil.

Moja ocena
Ocena końcowa:
86.3%
86.3%
 • Pomysł - 95%
  95%
 • Język - 85%
  85%
 • Akcja - 80%
  80%
 • Emocje - 85%
  85%
%d bloggers like this: