Muzeum dusz czyśćcowych – Stefan Grabiński

Jeśli ktoś nie czytał opowiadań Stefana Grabińskiego to nie wie co to dobre opowiadanie. Właściwie bez względu na preferencje gatunkowe w literaturze, jeśli ktoś nie miał okazji zapoznać się z twórczością Grabińskiego, to tak, jakby nie czytał nigdy nic. Jego twórczość to skarb, który nie wiedzieć czemu wciąż leży zakurzony, chociaż na wyciągnięcie ręki każdego z nas. Przecież to nasz rodzimy pisarz.

Ok, Stefan Grabiński sieje grozę, ale nawet jeśli ktoś tego nie lubi, to dla samego kunsztu językowego powinien sięgnąć po jego teksty. Czyta się to mając gęsią skórkę, a przypomnienie sobie jak piękny może być nasz język ojczysty napawa radością. Z drugiej strony człowiek zdaje sobie sprawę jak mało trzeba w dzisiejszych czasach, aby zostać pisarzem. Od momentu skończenia tego zbioru opowiadań mam problem z przebrnięciem przez jakąkolwiek książkę, bo ciężko mi przestawić się na beznamiętny język współczesnych powieści.

W tych opowiadaniach znajdziesz wszystko: miłość, namiętność, obłęd, przesądy, sny i ich zmaterializowane formy, zbrodnie i kary, lęki i wiele innych sytuacji i emocji, które w mojej ocenie istnieją, mimo że są matematycznie nie do udowodnienia. Każdy z nas przeczuwa coś czasami, coś na granicy zdrowego rozsądku i logiki, a potem się to dzieje. Grabiński doskonale potrafił uchwycić tę ludzką niepewność, której większość z nas nie wypuszcza poza ramy własnych myśli, a jednak nie potrafi zignorować.

Ciekawa rzecz jest taka, że w kilku opowiadaniach znalazłem pomysły, które z powodzeniem zastosował i rozwinął współczesny mistrz literatury obyczajowej z elementami horroru (tak sobie to nazwałem) – Stephen King. Grabiński jednak, kładzie Kinga na łopatki już w pierwszej rundzie i to w zasadzie pod każdym względem.

Muszę również wspomnieć o wydaniu tego zbioru. Absolutnie fantastyczna szata graficzna, twarda oprawa i rysunki wewnątrz książki są wynikiem ciężkiej i owocnej pracy zespołu z Wydawnictwa Vesper – takie wydania to ja szanuje. Całość prezentuje się fantastycznie i niepokojąco zarazem. Ta książka z pewnością jest perłą w każdej biblioteczce, w której się znalazła.

Wszystkim polecam, to jest absolutnie fenomenalna pozycja

 

Książkę otrzymałem dzięki Jakkupowac.pl

jakkupowac - Muzeum dusz czyśćcowych - Stefan Grabiński

Moja ocena
Ocena końcowa:
96%
96%
 • Pomysł - 98%
  98%
 • Język - 100%
  100%
 • Akcja - 90%
  90%
 • Emocje - 96%
  96%