Utracony świat – Ben H. Winters

Niby nic a coś.

Utracony świat, to ostatni już tom trylogii o Henrym Palace. Henry to detektyw z przypadku, gdyż został awansowany z pozycji zwykłego krawężnika w trybie ekspresowym z powodu braków kadrowych w policji. Te z kolei były wynikiem informacji o zbliżającej się do Ziemi asteroidzie, która z całą pewnością naszej planety nie ominie. W takim preapokaliptycznym klimacie, Henry jako jeden z nielicznych pozostał wierny swoim ideałom. Pozostali uciekli, zwariowali lub popełnili samobójstwo. Miasta dzielą się na te pełne przemocy i takie, których mieszkańcy zaszyli się w domach, pokornie czekając na to co nieuniknione. Henry ma też siostrę. Niepokorną duszę, która od pierwszego tomu, sprawia sporo problemów. Nico jest przekonana, że istnieje możliwość zmiany trajektorii lotu asteroidy i tym samym uratowania ludzkości. W raz z kompanami, stara się zrealizować szalony plan odwrócenia losów świata.

Pozostał tydzień do uderzenia asteroidy, a Nico znika. Henry zamiast pić piwo i wciągać koks w towarzystwie lasek, aby jakoś sobie umilić ostatnie dni, wyrusza do Ohio w poszukiwaniu rozwiązania zagadki zniknięcia swojej siostry.

Podziwiam niezłomność bohatera. Henry jest w tym tomie trochę mniejszym melepetą niż na początku trylogii, ale wciąż to nie jest typ zimnego drania. Przeciwnie. Jest człowiekiem pełnym empatii i posiadającym kręgosłup moralny ze spiżu.

Mimo, że rozwiązanie zagadki było dla mnie jasne znacznie wcześniej, niż autor by sobie tego życzył, to bardzo przyjemnie mi się czytało. Główny bohater to typ z którym chce się zaprzyjaźnić. Trochę szkoda, że to już koniec jego przygód.

Całą trylogię oceniam jako niewymagającą dla czytelnika. Nie jest to seria którą można opisać mianem 'Wow’, będę ją bardzo miło wspominał. Tak jak napisałem na początku: Niby nic a jednak coś. Polecam serdecznie jako odskocznię od szybkiej i brutalnej literatury. Ciekawa wizja świata, fajni bohaterowie, umiarkowanie zajmująca fabuła. Ot, fajna historia. Polecam czytać od początku.

Moja ocena
Ocena końcowa:
83.8%
83.8%
 • Pomysł - 90%
  90%
 • Język - 80%
  80%
 • Akcja - 80%
  80%
 • Emocje - 85%
  85%
%d bloggers like this: