Legenda o samobójstwie – David Vann

Książka na drewnianym stoliku obok filiżanki kawy, w tle zieleń.

Dzisiaj chciałbym polecić Ci jedną z najpiękniejszych książek, jakie ostatnio przeczytałem – “Legenda o samobójstwie” autorstwa Davida Vanna. To historia, która zapada w pamięć i trudno o niej zapomnieć.

Powieść porusza temat samobójstwa, jednak nie jest to typowa historia o tragedii, która miała miejsce. Autor przede wszystkim ukazuje, jak samobójstwo wpłynęło na życie głównego bohatera, który sam był dzieckiem samobójcy. Książka nie jest jednoznaczna, nie przedstawia jednoznacznie dobrej lub złej decyzji, lecz raczej ukazuje proces myślowy i emocjonalny bohatera.

David Vann w prosty, ale bardzo efektywny sposób opisuje naturę, co sprawia, że można niemal poczuć, jak chłód przeszywa bohaterów podczas ich wędrówek po alaskańskim lesie. Jego styl pisania jest naturalistyczny, a jednocześnie plastyczny i liryczny. Autor doskonale balansuje pomiędzy powagą, a humorem, a także pomiędzy rzetelnym opisem wydarzeń, a pięknymi opisami natury.

Jednym z najciekawszych wątków poruszonych w książce jest miejsce mężczyzny w świecie. David Vann przedstawia mężczyznę, który jest zagubiony w świecie, ale także w sobie samym. Bohater jest nieporadny i tak niewiele znaczący bez kobiety u boku. Autor pokazuje, jak silny może być wpływ kobiet na życie mężczyzn, ale również jak łatwo można sobie wmówić, że mamy kontrolę nad swoim życiem.

Nie mogę pominąć również okładki książki, która jest bardzo sugestywna i wprowadza w odpowiedni nastrój już przed przeczytaniem pierwszej strony.

Podsumowując, “Legenda o samobójstwie” Davida Vanna to książka, która jest naprawdę warta przeczytania. Nie jest to lektura łatwa, ale z pewnością zmusza do refleksji i skłania do zastanowienia się nad swoim życiem. Polecam ją każdemu, kto szuka pięknej literatury, w której można odnaleźć emocje, refleksję i piękne opisy natury.

Zostaw komentarz

Adres e-mail nie zostanie opublikowany